top of page

Türkiye ve Güney Kore Arasında 2 Yeni Anlaşma

Güney Kore Dışişleri Bakanı Chung Eui-yong, 21 Ekim ile 24 Ekim tarihleri ​​arasında Kore'yi resmi olarak ziyaret eden Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 22 Ekim Cuma günü bir görüşme gerçekleştirdi. Kore Yarımadası ve bölgesel durum gibi karşılıklı çıkarlar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun bu ziyareti, 2014 yılında göreve başlamasından bu yana Kore'ye yapılan ilk ikili görüşme ziyareti olması sebebiyle ayrı bir önem taşıyor. Bakan Çavuşoğlu daha önce 2015 yılında MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak ve 2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kore'ye resmi ziyaretini gerçekleştirmek üzere Kore'yi ziyaret etmişti.


İki ülke dışişleri bakanı, 2012 yılında kurulan stratejik ortaklığa dayalı ikili ilişkilerin devam eden gelişimini değerlendirdi ve siyasi işler, ekonomi ve kültür gibi çeşitli alanlarda işbirliği ilişkilerini daha da güçlendirme konusunda anlaştılar. Özellikle altyapı ve savunma sanayii alanlarında işbirliğini daha da genişletme konusunda görüş birliği içerisinde olduklarını ifade ettiler.


Ayrıca, iki Bakan Afganistan, Doğu Akdeniz ve Kuzeydoğu Asya gibi önemli bölgesel durumlar hakkında görüş alışverişinde bulundu.


Görüşmenin ardından iki ülkenin dışişleri bakanları, Güncellenen Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi ve Bilim ve Teknoloji Alanlarında İş Birliği Anlaşmalarını imzaladı.

Kaynak: G.Kore Dışişleri Bakanlığı

1 görüntüleme
bottom of page