top of page

Güney Kore İş Hayatında Görgü Kuralları


Yapılan araştırmalar, Güney Kore ile ticaret yapanların karşılaştıkları en büyük 3 engelin Kore dili, Kore kültürü ve Kore'lilerin iş yöntemleri olduğunu göstermektedir. Kore kültürünün temel ilkelerini anlamak yapılacak ticaretin başarıya ulaşması açısından büyük önem taşır.


Kore kültürünün temelinde Konfüçyanizm tartışmasız en büyük etkiye sahiptir. Konfüçyanizm felsefesi, eğitim, yaş ve statüye saygı göstermeyi vurgular. Kore'de sosyal hayattan iş hayatına oradan aile ve özel hayata kadar her alanda insanların hareket ve tavırlarının arka planında Konfüçyanizm izlerini görmek mümkündür. Konfüçyüs öğretilerinin bir sonucu olarak Kore'de sosyal hayatın bütününe, Kore kültürüne has bir hiyerarşi hakimdir. Toplumda herkesin bu hiyerarşide bir rolü vardır ve bu role saygı göstermek hayati önem taşımaktadır. Hiyerarşideki statüyü büyük ölçüde kişinin çalıştığı iş yerindeki rolü, mezun olduğu okul, medeni durumu vb belirler.


Şimdi bu temel bilgiler ışığında Kore ile iş yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.


  • Ziyaret öncesi firmanızı ve kendinizi tanıtın; Eğer sıcak bir ortamda iş toplantınıza odaklanmak istiyorsanız size tavsiyemiz siz henüz görüşmeye gitmeden firmanızı tanıtan kısa bir sunum hazırlayıp firmaya göndermeniz. Zannediyorum sizler de 10 saatlik uzun bir uçak yolculuğundan sonra sadece bir tanışma toplantısı yapıp ayrılmak istemezsiniz. Bu sunumu mümkünse bir tercüman vasıtasıyla Korece hazırlamanız karşı tarafın size bakışını da olumlu yönde etkileyecektir.

  • İngilizce yada Korece kartvizitinizi hazırlayın; Kartvizit değişimi ilk toplantıların değişmez parçasıdır. Muhatabınızın anlayabileceği şekilde Korece yada İngilizce kartvizit hazırlamanız, hem toplantı sırasında hem de sonrasında kiminle muhatap olacakları konusunda Kore'lilere yol gösterecektir. Kartvizitinizi muhatabınıza uzatırken iki elinizle tutarak uzatmanız, yine alırken de iki elinizle almanız önemli bir nezaket göstergesidir. Muhatabınızın kartvizitini aldıktan sonra önemli bir husus da kartviziti incelediğinizi, muhatabınızın adını ve işletmedeki pozisyonunu anladığınızı karşı tarafa mümkünse sözlü bildirmenizdir. Kartviziti alır almaz incelemeden cebinize koymanız nezaketsizlik olarak algılanıp karşı tarafı rencide edebilir.


  • Toplantıya katılacakların listesini önden bildirin; Kore'liler kendileriyle statü ve yaş olarak benzer olanlarla daha rahat iletişim kurabilmektedirler. Toplantıya katılacakların isim ve işletmedeki pozisyonlarını da gösteren bir liste hazırlamanız ve bildirmeniz, muhatap Kore firması tarafından kimlerin toplantıya katılacağını belirleyebilmeleri açısından iyi olacaktır. Listeyi hazırlarken önemli bir husus da isimlerin kırmızı ile yazılmaması. Kore'de sadece vefat edenlerin ismi kırmızı ile yazılır.

  • Kıyafet önemli; Dış görünüş, muhtemelen hiçbir yerde bu kadar önemli olmamıştır. Kıyafetinize göre muhataplarınızın tavırları da değişecektir. Takım elbise giymeseniz de şık bir kıyafet ve üzerine bir ceket giyerek toplantılara katılmanız muhatabınızın size karşı tavırlarında daha dikkatli olmasını sağlayacaktır.

  • Randevu saatine riayet; Bu konu her yerde önemli olmakla birlikte, iş hayatını diğer herşeyden önde tutan Kore kültüründe, diğer kültürlerle karşılaştırılması mümkün olmayan öneme haizdir. Çünkü Kore'deki çalışanların mesaisi akşam altıda değil, ellerindeki işi tamamladıklarında biter. Randevuya geç kalınan her dakika bekleyenlerin özel hayatından eksilmektedir.


  • Selamlaşma ve el sıkışma; Karşı tarafa saygı duyduğunu göstermek selamlaşmanın özünü oluşturur. Türkiye'den farklı olarak el sıkışırken bedeni de belden hafif bir şekilde eğmeniz yeterli olacaktır. Muhatabın elini iki elinizle tutarak da sıkabilirsiniz. Kore'li bayanlar, erkeklerle el sıkışırken çekingen davranabilirler, bu durumda sadece başınızla hafifçe selamlamanız nazik bir davranış olacaktır.


  • Hediyeleşme; Kore'de kişisel ilişkiler her zaman iş ilişkilerine yön vermiştir. Kişisel ilişkilerdeki başarınız, ticaretinizde de başarıyı getirecektir. İlk görüşmede küçük bile olsa hediyelerle muhatabınızı taltif etmeniz sonra ki süreçte önünüze çıkacak birçok engeli ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.


  • Jeopolitik hassasiyetler; 20. yüzyılın başlarında Japonya'nın 38 yıllık işgali, o dönemde yaşanan asimilasyon ve kendini savunma imkanı bulunmayan çok sayıda insanın acımasızca öldürülmesi, köleleştirilmesi sebebiyle Kore'de Japonya'ya karşı ciddi bir tepki vardır. Aynı zamanda yıllardır çözülemeyen iki ülke arasındaki adalar konusu da Kore'lilerin hassas olduğu konulardandır. Kore ziyaretiniz süresince Japonya ile Kore'yi kıyaslamaktan, benzer olduklarından bahsetmekten kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

235 görüntüleme
bottom of page