Güney Kore ile Swap Anlaşması

Güney Kore MB ile TCMB arasında 2,3 trilyon won (17,5 milyar TL) değerinde kur swapı anlaşması yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca (TCMB), Kore Merkez Bankası ile yapılan 17,5 milyar liralık ikili para takası (swap) anlaşmasının, iki ülke arasındaki ticareti ve mali iş birliğini teşvik etme amacı taşıdığı bildirildi.


TCMB'den yapılan açıklamada, Kore Merkez Bankası ile Türk lirası-Kore wonu swap anlaşmasına imza atıldığı, anlaşmanın 12 Ağustos 2021'de yürürlüğe girdiği anımsatıldı.


Anlaşmanın TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Kore Merkez Bankası Başkanı Juyeol Lee, tarafından imzalandığı aktarılan açıklamada, swap anlaşmasının iki merkez bankası arasında azami 17,5 milyar Türk lirası veya 2,3 trilyon Kore wonu değerinde yerel para birimi takasına imkan sağlayacağı belirtildi.


Açıklamada, anlaşma geçerlilik süresinin bugünden itibaren 3 yıl olduğu, tarafların karşılıklı uzlaşısı üzerine uzatılabileceği vurgulanarak, "Anlaşma, para takası finansmanlı ticaret mutabakatı yoluyla ikili ticareti ve her iki ülkenin ekonomik kalkınmasına yönelik olarak mali iş birliğini teşvik etme amacını taşımaktadır. Taraflar, swap anlaşması ile iki kurum arasındaki iş birliğinin daha da güçleneceğini öngörmektedir." ifadelerine yer verildi.


Swap anlaşmaları, belirli bir süre için iki farklı para biriminin karşılıklı olarak belirli bir oranda değiş tokuşu anlamına geliyor. Bu sayede faizi yüksek olan para biriminin faizinden yararlanmak mümkün olabilirken karşılık olarak kur artışı riski de bu para birimleri için ortadan kaldırılmış oluyor.


Merkez Bankası daha önce de Katar ve Çin merkez bankalarıyla swap anlaşmaları yaptı. Son olarak Çin ile 30 Mayıs 2019'da yapılan swap anlaşması 15 Haziran 2021 tarihinde 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaşmıştı.


Kaynak: Dünya Gazetesi

1 görüntüleme