Kore, Eylül 2020 İthalat ve İhracat Rakamları Açıklandı

Foresight TnC

1 Ekim 2020

Kore Ticaret, Endüstri ve Enerji Bakanlığı Eylül ayı ithalat ve ihracat rakamlarını yayınladı. Geçtiğimiz 1 Ekim’de yayınlanan rapora göre Kore, 2020 Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını %7,7 arttırarak 48.5 milyar dolar olarak gerçekleştirdi. İthalat ise geçen yılın aynı dönemine göre %1,1 artarak 39.17 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi Kore’de de ithalat ve ihracat rakamlarını Eylül ayına kadar olumsuz etkilemekteydi. Ortaya çıkan bu tabloda Şubat ayından sonra ilk defa ihracat rakamları artış gösterdi. Eylül ayındaki bu oran ihracatta son 23 aydır (2018 Ekim’den itibaren) gözlenen en yüksek artış oldu. 


İhracat rakamları sırasıyla yarı iletkenler, makine, otomotiv, petrokimya, çelik, petrol ürünleri, araba parçaları, gemi ve bio sağlık sektörlerinde artış gösterdi. 


İhracatın en çok gerçekleştiği ülkelerin başında %28,2’lik orana sahip Hindistan’ı %27,6 ile Latin Amerika Ülkeleri ve %23,2 ile Amerika takip ediyor. Bu ülkeleri sırasıyla %16,6 ile Bağımsız Devletler Topluluğu, %15,4 ile Avrupa Birliği ve %9,7 ile Orta Doğu ülkeleri takip etti. 


Kaynak : Kore Ticaret, Endüstri ve Enerji Bakanlığı