top of page

Asya Teknoparklar Birliği Türk ve Kore'li İşletmeleri Çevrimiçi Buluşturdu

Foresight TnC

6 Eylül 2020

Merkezi Japonya'da bulunan Asya Teknoparklar Birliği(ASPA), 3 Eylül 2020 Perşembe günü düzenlediği B2B organizasyonu ile Kore'li ve Türk iş adamlarını buluşturdu.

Foresight TnC CEO'su sayın Ilhan Yoon'un da misafir konuşmacı olarak katıldığı organizasyonda Kore ve Türkiye'de teknoparklarda faaliyet göstermekte olan firmalar başta olmak üzere iki ülke firmaları arasında işbirliği ve distribütörlük üzerine görüşmeler yapıldı. 


Her sene farklı bir ülkede, Asya kıtasında faaliyet gösteren ICT, Elektrik-Elektronik, Makine, Robot Teknolojisi, Biyokimya firmalarının buluşmasına ev sahipliği yapan ASPA bu seneki organizasyonlarını COVID-19 sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirdi. 


Organizasyonun Güney Kore ayağında misafir konuşmacı olarak katılan CEO'muz sayın Ilhan Yoon, Kore'li katılımcılara Türkiye'yi ihracat için bir pazar olarak görmekten ziyade Türkiye'de ortak yatırım yapma çağrısında bulundu. 


CEO’muzun konuşmasından satır başları şu şekilde; 


  • Türkiye coğrafi konumu itibari ile Kore’nin ulaşmakta zorlanacağı birçok noktaya kapı açma potansiyeline sahip. Bunu çok önceden farkeden Hyundai, yurtdışında ilk araba fabrikasını Türkiye’de açıyor. Sadece Hyundai değil LG, Samsung, Posco gibi Kore’nin önce gelen sanayi ve teknoloji firmaları Türkiye’yi Avrupa ve Orta Doğu’ya açılan bir kapı gibi görüp Türkiye’ye yatırımlarını her geçen gün arttırmaktalar. 


  • Pandemi sürecinde bütün dünya üretim ve hammadde tedariğinde ne kadar dirençsiz bir sistem kurduğunu derinlemesine tecrübe etti. Pandemi öncesine kadar Çin bütün dünyanın fabrikası konumunda iken bir anda üretim ve tedarik zincirleri bozularak ticarette dengeler alt üst oldu. 


  • Türkiye birçok açıdan Kore için üretim ve lojistik üssü olmaya en uygun aday. Türkiye, genç ve kabiliyetli nüfusu, jeopolitik konumu, hammadde kaynaklarına olan yakınlığı, Avrupa, Rusya, Ortadoğu gibi pazarlara yakınlığı ile Güney Kore'ye birçok alanda üretim olanakları sunabilecek potansiyele sahip. 


Merkezi Güney Kore'de bulunan ve 2009 yılından bu yana Kore'li ve Türk iş adamlarına hizmet veren Foresight TnC, sadece Kore'nin teknolojisini ve uzmanlığını Türkiye'nin networkü ile buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda arada güven bağları da kuruyor.


Business Meeting ASIA 2020_Online, Turkey hakkında bilgi için tıklayınız.

bottom of page