Güney Kore ile Doğrudan Uçuşlar Durduruldu

Foresight TnC

Tarihinde oluşturuldu

Tarihinde güncellendi

Koronavirüs nedeniyle Güney Kore-Türkiye arası direk uçuşlarla ile ilgili Seul Büyükelçiliğinden yapılan duyuru.

Sağlık Bakanlığımız, Çin'de ortaya çıkıp kısa sürede 56 ülkeye yayılan yeni Koronavirüs (COVID-19) hastalığına karşı ülkemizi titizlikle korumak için gerekli her türlü tedbiri almaya devam etmektedir.

Bu çerçevede, İtalya ve Irak'a ilaveten 29 Şubat itibariyle Türkiye ile Güney Kore arasındaki doğrudan yolcu uçuşları tedbiren durdurulmuştur.

Sağlık Bakanlığımızın aldığı bu tedbir kararı sadece Türkiye ile Kore arasındaki doğrudan uçuşları ilgilendirmektedir. Vatandaşlarımızın arzu ettikleri takdirde diğer havayolu firmaları ile üçüncü ülkeler üzerinden aktarmalı olarak Türkiye'den Kore'ye, Kore'den Türkiye'ye seyahat etmeleri mümkündür.

▣ 19 Mart Tarihinde Yapılan Güncelleme

Vatandaşlarımızın Dikkatine!

COVID-19 salgını nedeniyle pek çok ülke, sınırların kapatılması, hava ve karayolu ulaşımlarının askıya alınması, ülkelere girişlerde sağlık raporu ibraz edilmesi, riskli bölgelerden gelen yabancıların kabul edilmemesi ya da ülkeye girişlerini takiben 14 gün karantina/gözetim altında tutulmaları gibi tedbirlere başvurmaktadır.

Farklı ülkeler üzerinden Türkiye'ye gelme teşebbüsünde bulunan vatandaşlarımızın sınırların kapanmış olmasından dolayı bazı ülkelerde mahsur kalabildikleri dikkate alınarak, vatandaşlarımızın ülkeler aşırı seyahat etmeden önce geçecekleri ülkelerdeki mevcut uygulamalar hakkında bilgi edinmelerinde fayda görülmektedir.

Yeni tip koronavirüs salgınıyla bağlantılı ve diğer acil konularda Dünyanın her yerinden vatandaşlarımız yardım için 7/24 Konsolosluk Çağrı Merkezi’mize (+90-312-292-2929) ulaşabilirler.

T.C. Seul Büyükelçiliği

▣ 1 Nisan Tarihinde Yapılan Güncelleme

Koronavirüs (COVID-19) salgını ile ilgili olarak 1 Nisan itibariyle T.C. Seul Büyükelçiliği tarafından güncellenen duyuru aşağıda sunulmaktadır:

- Kore’deki toplam vaka sayısı 9.800’ü geçmiş olup, 165 hasta hayatını kaybetmiş ve 5.567 kişi taburcu edilmiştir. İlk vakanın teyit edildiği 20 Ocak tarihinden bu yana ülke çapında test uygulananların sayısı ise 430.000’i geçmiştir.

- Günlük yeni vaka sayısında azalma görülmekle birlikte, Seul ve civarındaki vaka sayısı ile havaalanında ya da ülkeye giriş yaptıktan sonra belirti göstermeleri üzerine tespit edilen yurtdışı kaynaklı vakaların sayısı artmaya devam etmektedir.
Yurtdışı kaynaklı vakaların artması üzerine Hükümet tarafından yapılan açıklamada, bu kez 1 Nisan itibariyle yurtdışından gelen tüm yolculara 14 günlük karantinada kalma zorunluluğu getirildiği kaydedilmiştir.

- Bu kapsamda, COVID-19 belirtileri gösteren tüm yolcular ile belirti göstermemekle birlikte Avrupa'dan gelen tüm yolcuların, havaalanındaki karantina tesislerine götürülerek, COVID-19 testine tabi tutulacağı, test sonucu pozitif çıkanların, belirtilerin ciddiyetine göre ya hastanede tedavi altına alınacağı ya da ilgili merkezlerde karantinaya alınarak, gözetim altında tutulacağı, sonucu negatif çıkanların da 14 gün karantinada kalması gerekeceği;

Hastalık belirtisi göstermeyen ve uzun dönemli vize sahibi (yabancı kimlik kartı sahibi) tüm yabancı uyruklulara ikametlerinde 14 günlük karantinaya girmeleri zorunluluğu getirildiği, ülkede bir ikameti bulunmayan veya ülkeyi kısa dönemli ziyaret edenlerin devlet tarafından belirlenen tesislerde ve masrafları kendilerine ait olmak üzere (günde yaklaşık 85 ABD Doları karşılığında) karantinaya alınacakları belirtilmektedir.

- Güney Kore sağlık yetkilileri tarafından, koronavirüs taşıdığından şüphelenen kişilerin doğrudan bir sağlık merkezine başvurmadan önce Kore Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’ne ait 1339 numaralı hattı aramaları ve buradan alacakları yönlendirmeye göre hareket etmeleri gerektiği bildirilmektedir.

- Kore’de bulunup ülkemize dönmeyi arzu eden vatandaşlarımızın Doha üzerinden Katar havayollarını kullanmaları bugün itibariyle mümkün olmakla birlikte, gerek Kore’nin gerekse aktarma yapılan ülkelerin yeni kararları çerçevesinde uçuşlar her an iptal edilebilmektedir. Uçak bileti temin edilirken bu hususun dikkate alınması uygun olacaktır.

- Ülkemizce alınan son tedbirler çerçevesinde, ülkemize dönecek olan vatandaşlarımız da 14 günlük karantinaya tabi olacaklardır.

- Acil durumlarda vatandaşlarımızın +90 312 292 2929 numaralı telefondan 7/24 esasıyla hizmet veren T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezine ya da +82 10 3780 1266 numaralı telefondan Büyükelçiliğimiz nöbetçi personeline ulaşmaları mümkündür.

  • Foresight TnC Facebook
  • Foresight TnC Instagram
  • Foresight TnC Twitter

© 2020 by Foresight TnC @www.foresightrade.com